دنیای حرفه وفن ( کار و فناوری )
وبلاگ آموزشی پیرامون درس حرفه وفن
نوشته شده در تاريخ جمعه ۹ مهر۱۳۸۹ توسط رزگار لطفی |

یکی از روش های تقویت خلاقیت در بین دانش آموزان نشان دادن نمونه های خلاقیت دیگران به آنها است . این کار موجب باز کردن دیدگاه و فکر دانش آموزان می شود و هم انگیزه ای خاص به آنها می دهد ، پس بهتر است متناسب با هر فصل هم نمونه هایی از خلاقیت و ابتکارات را به دانش آموزان نشان دهیم و هم کار خلاقانه و ابتکاری را از دانش آموزان بخواهیم . نظر شما بزرگان چیست ؟ ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه ۱ مهر۱۳۸۹ توسط رزگار لطفی |

عروسك برای تزیین تخت بچه ها -TAKMAHFEL.COM

عروسك تزیین تخت بچه ها

 

مواد لازم:

- پارچه نخی 60×45 سانتی متر نارنجی روشن و 20×20 سانتی متر كرم

- پارچه كتان آبی گلدار به اندازه 60×30 سانتی متر

– نخهای گلدوزی سفید، صورتی سیر، سبز متوسط و سیاه

- تورچین كش شده سفید به طول 115 سانتی متر و به پهنای 5/2 سانتی متر

- روبان صورتی به طول 22 سانتی متر و به پهنای یك سانتی متر

- نخ های خیاطی همرنگ پارچه ها

- پنبه برای پر كردن عروسك

- كاربن پارچه

- دایره ای به قطر 5/1 سانتی متر از جنس زیپ چسبی.

 

عروسك برای تزیین تخت بچه ها -TAKMAHFEL.COM 

طرز  تهیه:ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۲۰ مرداد۱۳۸۹ توسط رزگار لطفی |

طرز ساخت عروسك های انگشتی - TAKMAHFEL.COM

 

اجرای تئاتر از جمله سرگرمی های مورد علاقه بچه ها به خصوص در روزهای تعطیلات تابستانی است. در این نمایشنامه های خانگی، خود بچه ها و دوستانشان و همچنین عروسك های آنها، نقش شخصیت های داستان را ایفا می كنند.

شما بچه ها می توانید به جای عروسك های بزرگ اسباب بازیتان، از عروسك های انگشتی دست ساز خود به عنوان بازیگر این گونه تئاترها استفاده كرده و به این ترتیب تعداد شخصیت ها را افزایش دهید. در ضمن مدتی نیز برای درست كردن شخصیت دلخواهتان سرگرم شوید.

مواد و وسائل مورد نیاز: 

  ۱ - مقوای نازك سفید

۲ - مقوای ضخیم تر سفید

۳ - قیچی كوچك لب گرد (برای ایمنی بیشتر)

۴ - چسب مایع یا چسب حرارتی

۵ - كاغذهای زرورقی رنگی

۶ - كاغذكشی رنگی

۶ - كاغذ معمولی رنگی

۸ - روان نویس مشكی

۹ - مداد رنگی

طرز ساخت:

 ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۲۰ مرداد۱۳۸۹ توسط رزگار لطفی |

وسایل لازم :

1.    قوطی خالی رب ( بزرگ یا کوچک)

2.    چوب بستنی به تعداد حداقل 30 عدد

3.    چسب مایع

4.    وسایل تزیینی که به سلیقه خودتان بستگی دارد

 

 

چطور بسازیم ؟

·       ایتدا قوطی خالی رب را خوب شسته و خشک کنید از یک بزرگتر کمک بخواهید تا لبه های تیز کنار درب رب را صاف کند (البته می توانید روی این قسمت ار قوطی که ناصاف است چند لایه چسب شیشه ای یا چسب کاغذ  بچسبانید )

·       حالا وقت چسباندن چوب های بستنی بر روی قوطی است . چوب بستنی ها را به صورت عمودی با استفاده از چسب مایع ، چسب حرارتی و یا چسب چوب به ترتیب و منظم روی قوطی بچسبانید و این کار را تا زمانی ادامه دهید که تمام سطح روی قوطی با چوب بستنی پوشانده شود .

·       از اینجا به بعد دیگر تزیین کار به عهده خودتان است . استفاده از گل خشک ، دکمه های ریز ، پولک و روبان و.... می تواند کار را زیباتر کند .

 

 

خوب به نظر شما دیگه چه چیزایی  میشه با قوطی رب یا چوب بستنی درست کرد؟!

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۲۰ مرداد۱۳۸۹ توسط رزگار لطفی |

خمير عروسك

 

1 پيمانه چسب چوب

 

1 پيمانه نشاسته

 

2 قاشق غذاخوري گلسيرين

 

2 قاشق تقريباً سرصاف وازلين

 

طرز تهيه: مواد را داخل ظروف تفلون ريخته، به اندازه 2 سانتيمتر رنگ روغن سفيد اضافه و خوب هم بزنيد. سر شعله گذاشته و زير و رو كنيد. قبل از آنكه خمير كاملاً سفت شود، شعله را خاموش نماييد. دستها را با وازلين چرب و گلوله اي به اندازه يك نارنگي جدا و خوب ورز دهيد. اين عمل را با تمامي خمير انجام دهيد. پس از سرد شدن آن را داخل پارچه تميز سفيد و بعد نايلون قرار دهيد . به اين خمير 1 روز استراحت دهيد.

 

 رنگ آميزي خميرادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۲۰ مرداد۱۳۸۹ توسط رزگار لطفی |

جهت مشاهده نمونه هایی از خلاقیت به صورت فایل پاورپوینت روی لینک های زیر کلیک کنید.

 

چیدمان مداد

 مجسمه سازی با کاغذ

میوه چینی با روشی متمایز

 

نوشته شده در تاريخ جمعه ۲۵ تیر۱۳۸۹ توسط رزگار لطفی |

دستگیره آشپرخانه


وسایل مورد نیاز:

1-پارچه ی ساتن کرم

2-پارچه ی پاناما کرم

3-پارچه ساتن رنگی(متناسب با رنگ شابلون های میوه ای )

4-شابلون میوه ای

5-ابر باریک

بعضی افراد تمایل دارند دستگیرههای آشپزخانه ی آنهابه شکل مربع وبند آن در زاویه ی بالایدستگیره باشد اینکه دستگیره به چه شکلی و بند آن در کجا قرار بگیرد به سلیقه ی شمابستگی دارد ما در اینجا دستگیره ی ساده که بند آن در وسط می باشد را آموزش می دهیم.


طرز کار:

ابتدا اندازه های دستگیره را مشخص می کنیم که ما در اینجا پانزده در هفده گرفته ایم به خاطرداشته باشید که حدود یک سانت از پارچه زمان کار با هویه خارج می شود.این اندازه از پارچهپاناما یکی و از پارچه ی ساتن کرم دوتا برای دو طرف کار نیاز داریم .شابلون میوه ای را انتخاب کرده و روی ساتن رنگی قرار داده دور آن را هویه می کنیم مطابق شکل

دستگیره آشپزخانه

طرح شابلونی خارج شده را روی پارچه ی ساتن قرار می دهیم وداخل طرح شابلونی را با استفادهاز هویه در می آوریم.ابر ما حدود یک سانت ونیم از هر طرف باید کوچک تر از دستگیره ی ماباشد .روی ابر پارچه ی پاناما و روی پارچه ی پاناما ساتنی را که روی آن هویه کاری کرده ایمقرارداده وزیر ابر یکی دیگر از ساتن ها را قرار میدهیم ودور آن را باهر شابلونی که دوستداشتیم هویه میکنیم که در اینجا نمونه ای از آن را میبینید.

دستگیره آشپزخانه

در مرحله ی بعد از پارچه ی ساتن یک نوار باریک به ابعاد چهار در ده جدا می کنید دو لبه ی آنرا بر روی هم قرار داده با شابلونی که لبه ی صاف دارد به هم می چسبانید( در مراحل پیشرفته تر برای بند آن می توانید از لب شابلون های طرح دار استفاده کنید).بند آماده شده را به پشت کار با استفاده ازشابلونی که دایره ی کوچک دارد به کار وصل می کنید استفاده از شابلون برای آن است که لایه پارچه ها را به خاطر فشار روی شابلون به هم متصل کند.

شما میتوانید بند درست نکنید فقط بالای آن را با شابلون سوراخ کنید که مدل آن درنمونه های هویه کاری آمده است.

منبع : http://zibasadeirani.blogfa.com

نوشته شده در تاريخ دوشنبه ۳ اسفند۱۳۸۸ توسط رزگار لطفی |

وسایل مورد نیاز

 

وسایل مورد نیاز

 

چوب پنبه، درفش، قیچی، بطری كوچك پلاستیكی، بطری بزرگ پلاستیكی، گیره كاغذی بزرگ، خط‌كش، انبردست، مهره، نوار پلاستیكی بلند، مداد كوچك، نی نازك باغچه

 

1- با استفاده از درفش سوراخی در وسط چوب پنبه ایجاد كنید. دو شكاف اریب در دو طرف چوب پنبه ایجاد كرده و دو باریكه پلاستیكی را كه از بطری پلاستیكی كوچك برداشته‌اید، وارد این شكاف‌ها نمایید.

 

ساخت یك قایق موتوریادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ دوشنبه ۳ اسفند۱۳۸۸ توسط رزگار لطفی |

فکری که در ساخت گنبد هندسی بکار بردید را می‌توان برای ساخت گنبدی کاغذی بکار برد. در این پروژه به جای میله‌ها از ورق‌های مثلثی استفاده می‌شود. وجه‌های مثلث همان ابعاد میله‌ها را دارند.

گنبد هندسی کاغذی

اگر از کاغذ استفاده کنیم می‌توانیم شکل و الگوی آن را روی کاغذ چاپ (پرینت) کنیم و سپس به سادگی آن را برش داده، خم نماییم. سپس با چسباندن وجه‌های مختلف به هم، گنبد بدست می‌آید.

شما می‌توانید تصویر زیر را پرینت کنید یا فوتوکپی از آن تهیه نمایید. اگر مایل بودید گنبد بزرگ‌تری بسازید آن را با بزرگ نمایی چاپ کنید. با کلیک کردن روی شکل زیر می‌توانید تصویر بزرگ آن را ببینید.

 

گنبد هندسی کاغذی

 

اگر شما بخواهید گنبد بزرگ‌تری را بسازید می‌توانید شکل بالا را به قطعات کوچک‌تر برش بزنید به طوری که وقتی چاپگر شما آن‌ها را بزرگ‌تر چاپ نمود (تا اندازه کاغذ چاپ) بتوانید مثلث‌های بزرگ‌تری داشته باشید. سپس به کمک نوار چسب قطعات کوچک‌تر را به هم بچسبانید تا دوباره قطعات بزرگ حاصل شود. در شکل پایین پنج‌ضلعی مرکزی را دو قسمت کرده‌ایم تا بهتر متوجه شوید که چگونه آن‌ها به هم وصل و تطبیق پیدا می‌کنند. شما اگر خواستید می‌توانید قبل از چسب زدن قطعات به یکدیگر یک پنج‌ضلعی را ببرید.

گنبد هندسی کاغذی

گنبد هندسی کاغذی

 

نوشته شده در تاريخ دوشنبه ۳ اسفند۱۳۸۸ توسط رزگار لطفی |
دوستان این روش خیلی آسونه فقط باید یه کم دقت کنید و یک پاپیون تزئینی زیبا بزنید

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

نوشته شده در تاريخ شنبه ۳ بهمن۱۳۸۸ توسط رزگار لطفی |

 

رادیوی قابل حمل

 

مجموعه‌ی درهم برهم سیم‌های رنگی در شکل سمت راست یک رادیو است. این رادیو را در عرض چند دقیقه می‌توان ساخت. البته ساخت آن با سیم‌های سوسماری رنگی سریع‌تر و دقیق‌تر خواهد بود.

این رادیو خیلی شبیه رادیو کریستال سادهاست با این تفاوت که به جای "سیم‌پیچ (آماده‌ی) دور هسته‌ی فریتی"، در این پروژه، ما از سیم‌پیچ دور کارتن استفاده نموده‌ایم. بدین ترتیب به سیم آنتن بلند و اتصال زمین نیازی نیست. ما علت این موضوع را در قسمت"چگونه رادیو کار می‌کند؟" توضیح می‌دهیم.

 

 

وسایل مورد نیاز:

1- جعبه‌ی مقوایی به ابعاد 40*14*33 سانتی‌متر. لزومی به رعایت دقیق ابعاد نیست. هر جعبه‌ای از 20 سانتی‌متر تا 50 سانتی‌متر (در هر وجه) برای این منظور خوب است زیرا می‌توانیم به کمک تنظیم خازن متغیر ایستگاه‌های مختلف را دریافت نماییم.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ شنبه ۳ بهمن۱۳۸۸ توسط رزگار لطفی |

كمك گرفتن از یك بزرگ‌تر در انجام این آزمایش توصیه می‌شود

وقتی شما چیزی را محكم با دست می‌گیرید، ماهیچه‌های بلندی در داخل ساعد شما منقبض می‌شوند و این ماهیچه‌ها، تاندون‌های مربوطه را می‌كشند. این تاندون‌ها به یك سری استخوان‌های متصل بهم در انگشتان شما وصل هستند.

 

ساخت ماكت یك دست ساخت ماكت یك دست

 

تاندون‌ها و ماهیچه‌ها به وسیله لیگامان‌ها و سایر بافت‌های فیبری در محل خود نگه داشته می‌شوند. یك ماكت دست بسازید كه عملكرد دست را به صورت ساده نشان دهد.

 

وسایل مورد نیاز

 

وسایل مورد نیاز

 

اره مویی، در حدود 80 عدد قلاب فلزی كوچك (با سر پیچی)، 5 عدد نوار كشی، خودكار، ریسمان، چسب موكت، خط‌كش، قیچی،  نوار چوبی به ابعاد  میلیمتر12× میلیمتر  12× سانتی‌متر30 ، بلوك چوبی به ابعاد   میلیمتر12× سانتی‌متر  10× سانتی‌متر10،

 

1- شكل كف دست را روی بلوك چوبی رسم نمایید. قسمت بالایی كف دست باید دارای عرض تقریبی 6/5  سانتی‌متر باشد. چوب را نگه داشته و از یك بزرگ‌تر بخواهید كه شكل را برای شما ببرد. اكنون به انگشتان خود دقت كنید. آیا هر كدام از قسمت‌ها دارای طول یكسان هستند؟

ساخت ماكت یك دست

2- انگشتان خود را به ترتیب كنار نوار چوبی قرار دهید و طول هر انگشت و قسمت‌های آن را روی نوار علامت‌گذاری نمایید. از یك بزرگ‌تر بخواهید كه 14 قطعه‌ای را كه علامت‌گذاری كرده‌اید ببرد (دو تا قطعه برای شست و سه تا برای هر یك از انگشتان دیگر)

ساخت ماكت یك دست

3- با نوار چسب قطعات را از یك طرف به هم بچسبانید (این طرف را قسمت جلوی دست بنامید) و آن‌ها را به بلوك وصل نمایید. به هر انتهای انگشت و دو طرف هر بند انگشت یك قلاب وصل كنید. پنج عدد قلاب هم در مچ قرار دهید. نحوه قرار گیری قلاب‌ها در شست اندكی متفاوت است (پایین‌ترین شکل)

ساخت ماكت یك دست

4- دست را برگردانید، قلاب‌ها را مطابق الگوی قبلی در این سمت نیز قرار دهید (با این تفاوت كه فقط 4 عدد قلاب در قسمت مچ قرا گیرد). نوارهای كشی را ببرید. هر كدام را به یك قلاب در انتهای انگشت گره زده و آن را از بقیه رد كنید. نوارها را در قسمت مچ با كمی كشش دوباره به قلاب‌ها گره بزنید. برای آرایش شست، پایین‌ترین شکل را ملاحظه نمایید.

ساخت ماكت یك دست

5- دست را برگردانید به نحوی كه دوباره رو به جلو باشد. یك تكه ریسمان را به یك قلاب در نوك انگشت گره بزنید و آن‌را از سایر قلاب‌ها از جمله قلاب مربوط به مچ رد كنید. كمی از ریسمان را زیر مچ باقی بگذارید. این كار را برای همه انگشت‌ها انجام دهید و برای شست مطابق شكل پایین عمل نمایید.

ساخت ماكت یك دست

6- حال "دست" شما آماده است. بلوک چوبی را با یک دست و تمام ریسمان‌ها را با دست دیگر بگیرید. وقتی شما ریسمان‌ها را می‌کشید، در واقع عمل زردپی‌ها متصل به ماهیچه‌های انتهای دست‌تان را تقلید می‌کنید. نخ‌های عبوری از قلاب‌ها، در واقع نشان‌گر حلقه‌های رباط‌ و مواد فیبری در مچ و بند انگشت است. نوارهای کشی، کشش "دست" را تامین می‌کنند شبیه ماهیچه‌های پشت دست. در این "دست"، انگشتان به سمت داخل خم شده و شبیه گرفتن شی عمل می‌کنند. آیا می‌توانید مدل دست را طوری حرکت دهید تا روی میز طبل بزن؟

ساخت ماكت یك دست

انگشت شست با قابلیت چرخش

 

بین بخش‌های بالایی و پایینی شست را از داخل چسب بزنید. ولی برای بند بین بخش پایینی و بلوك، قسمت رویی را چسب بزنید.

چهار قلاب در دو طرف بخش بالایی شست فرو كنید:

یكی در قسمت خارجی و زیر بند بین بخش‌های بالایی و پایینی،

یكی در جلوی بخش پایینی و

دو تا در بخش‌ جانبی بلوك.

نواركشی شست را از قلاب نوك انگشت تا قسمت خارجی بلوك رد كنید. ریسمان را از قلاب‌های داخل بخش بالایی و سپس از قلاب جلوی بخش پایینی و سپس از یكی از قلاب‌های مچ كه خالی است رد نمایید.

نوشته شده در تاريخ سه شنبه ۳ آذر۱۳۸۸ توسط رزگار لطفی |
.: Weblog Themes By Blog Skin :.

اسلایدر

دانلود فیلم